Artykuł sponsorowany

Porównanie kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego

Porównanie kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego

Decydując się na budowę własnego domu, warto zastanowić się nad wyborem technologii budowlanej. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają domy szkieletowe, które cieszą się uznaniem zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców. W tym artykule porównamy koszty budowy domu szkieletowego i murowanego, aby pomóc Ci podjąć decyzję, która opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.

 

Koszty materiałów

 

Budowa domów szkieletowych opiera się na konstrukcji drewnianej lub stalowej. W przypadku tego typu budownictwa koszty materiałów są zwykle niższe niż w przypadku domów murowanych. Dzieje się tak, ponieważ do budowy domu szkieletowego potrzeba mniej surowców, takich jak beton czy cegła. Z drugiej strony domy szkieletowe wymagają zastosowania większej ilości izolacji termicznej oraz materiałów wykończeniowych. Mimo to, ogólnie rzecz biorąc, koszty materiałów przy budowie domu szkieletowego są niższe niż przy budowie domu murowanego.

 

Czas realizacji inwestycji

 

Jednym z głównych atutów domów szkieletowych jest krótki czas realizacji inwestycji. Dzięki temu, że konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu, prace budowlane przebiegają znacznie szybciej niż w przypadku domów murowanych. Przy budowie domu szkieletowego w Rzeszowie czy innej miejscowości można zaoszczędzić nawet kilka miesięcy w porównaniu do budowy domu murowanego. To przekłada się również na niższe koszty wynajmu ekipy budowlanej oraz mniejsze wydatki na utrzymanie placu budowy.

 

Energia i ekologia

 

Domy szkieletowe charakteryzują się bardzo dobrym bilansem energetycznym. Ich konstrukcja pozwala na osiągnięcie wysokiej szczelności, co przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania. Ponadto drewno jako materiał budowlany ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu domy szkieletowe są cieplejsze od domów murowanych. Warto również zauważyć, że budowa domów szkieletowych jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ drewno to odnawialne źródło surowca, a jego pozyskiwanie i przetwarzanie generuje mniejszą ilość emisji CO2 niż produkcja betonu czy cegły.

 

Koszty eksploatacji

 

W dłuższej perspektywie czasowej koszty eksploatacji domu szkieletowego mogą być niższe niż domu murowanego. Jak już wspomniano, domy szkieletowe charakteryzują się lepszym bilansem energetycznym, co wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto konstrukcja domów szkieletowych jest bardziej elastyczna, co pozwala na łatwiejsze przeprowadzenie ewentualnych remontów czy modernizacji. Warto jednak pamiętać, że koszty eksploatacji zależą również od jakości wykonania oraz zastosowanych materiałów, dlatego warto wybrać sprawdzonego producenta domów szkieletowych, który zapewni wysoką jakość usług i gwarancję na swoje prace.